آناتومی (بخش های) پستان بانوان

  • Home
  • -
  • سلامت
  • -
  • آناتومی (بخش های) پستان بانوان
 آناتومی (بخش های) پستان بانوان

یکی از اندام های مهم بانوان سینه (پستان) می باشد که آشنایی با آناتومی آن می تواند به شما کمک کند برخی مشکلات و بیماری های مربوط به آن را زودتر شناسایی کنید.

پستان چیست؟
پستان های زن که غدد شیری هم نامیده می شوند در جلوی بدن بر روی قفسه سینه واقع شده اند. پستان ها از دیواره قفسه سینه بین شکم و گردن بیرون زده اند.سینه در حقیقت نوعی توده ی عروقی است که تغییر شکل یافته است . غده های پستان در مرحله ای غیر فعال به سر می برند و فقط در دوران بارداری و شیردهی فعالیت می کنند . ساختار اصلی سینه ، بافت چربی و ارتجاعی است که از رشته های الاستیک تشکیل شده است .

آناتومی پستان زن
گرچه سایز و شکل پستان در بین زنان به طور قابل توجهی متفاوت است و می توانند به شکل سیب و یا گلابی باشند. ، تمامی پستان ها از بخش های یکسانی تشکیل شده است.
ضمائم سینه
هر سینه از ۲۰-۱۵ بخش تشکیل شده است که به صورت پره های یک چرخ نوک سینه را احاطه کرده اند. به هر کدام از این پره ها ، یک لوب گفته می شود. هر لوب دارای بخش های کوچکتری به نام لوبول است که در نهایت منتهی به یک غده کوچک شیری می شود که کار تولید شیر در دوران شیر دهی را انجام می دهد.شبکه لوبول ها در نهایت به مجاری متصل شده و در نوک سینه جمع می شوند و در دوره شیر دهی شیر را به بیرون هدایت می کنند. سرطان پستان اغلب در مجاری تشکیل می شود ، بعد از آن لوبول ها و در درجه سوم سایر بافت ها.
نوک سینه
نوک سینه در مرکز سینه قرار دارد و یک بخش رنگی دورش را احاطه کرده است، که هاله نام دارد. رنگ هاله در زنان متفاوت است و همچنین در اثر تغییرات هورمونی مانند پریود ماهانه و بارداری تغییر می کند.نوک سینه در برخی خانمها برجسته و در برخی کمی تو رفته است. هاله در دوران شیر دهی با ترشح ماده ای چرب موجب نرم شدن نوک سینه می شود.
عروق خونی
هر سینه دارای شبکه ای از عروق خونی (سرخرگ ها و سیاهرگ ها) است که کار رساندن مواد غذایی و اکسیژن و خارج کردن مواد دفعی را بر عهده دارند.
غدد لنفاوی اطراف پستان
شبکه ای از عروق لنفاوی در سرتاسر سینه منتشر شده است که هر چند تای آنها به یک غده لنفاوی منتهی می شود.غدد لنفاوی شبیه لوبیا هستند که با لمس سینه می توانید برخی از آنها را احساس کنید.شبکه لنفاوی سینه تا زیر بغل و بخش مختصری از آن به بالای ترقوه و اطراف جناغ گسترش پیدا کرده است. این شبکه بخشی از سیستم درناژ بافتی است و مواد زائد ، چربی اضافی ، پروتئین ها و سلولهای سیستم ایمنی را از طریق رگ های لنفی به سمت سیاهرگ های بزرگ قلب هدایت می کند.شبکه لنفاوی در سرطان، اهمیت بسزایی دارد. چون سلولهای سرطانی می توانند از طریق آن به سایر نقاط بدن منتشر شوند.به همین دلیل در سرطان های سینه ، هنگام جراحی بخشی از غدد لنفاوی اطراف هم برداشته می شود تا تحت بررسی قرار گیرند ، اگر سلول های سرطانی در غدد لنفاوی اطراف وجود نداشته باشد ، به این معناست که سرطان در مراحل اولیه است و هنوز منتشر نشده است.
بافت چربی پستان
فضای بین لوب های سینه را چربی احاطه کرده است. این چربی در حفظ ظاهر ،قوام سینه و محافظت از آن در برابر ضربات فیزیکی موثر است. سینه بافت عضلانی ندارد اما عضله سینه ای که به قفسه سینه چسبیده موجب حفظ و نگهداری آن می شود.